Polskapresse – nowy gracz na rynku prasy cyfrowej

logo9 października wystartował nowy projekt koncernu prasowego Polskapresse, oferujący tygodniki w formie on-line. Jest to trzecia próba „schowania” treści prasowych za paywallem oraz kolejna propozycja sprzedaży gazet w formie elektronicznej w formacie innym niż pdf. Pierwszy był projekt Piano, z tytułami prasowymi dostępnymi on-line (Polskapresse także w nim bierze udział), cyfrowa prenumerata „Gazety Wyborczej” (także oparta o system Piano), a teraz nazwane przeze mnie roboczo „Tygodniki Plus”.

Do projektu weszły tytuły: Gryf Kościerski, Tygodnik Głogowski, Gazeta Gorlicka, Tygodnik ITS, Ziemia Kaliska oraz nowo powstały Śląsk Plus. Ten ostatni jako jedyny nie ma odpowiednika w formie papierowej. Wspierany jest za to jednym z najsilniejszych regionalnych tytułów prasowych, tzn. „Dziennikiem Zachodnim”.

Ile to kosztuje?

20141120_110116000_iOS

Co za to dostaniemy?

 

20141120_110343000_iOS

Pierwsze wrażenie.

20141120_111549000_iOS

Śląsk Plus w pionie na iPadzie

Wszystkie tytuły mają spójny i nowoczesny design. Co ciekawe jest to chyba pierwszy tytuł, dla którego głównym urządzeniem do prezentacji treści jest tablet czy inne dotykowe urządzenie mobilne. Według mnie korzystanie z tygodnika na tablecie jest o wiele wygodniejsze niż na klasycznym notebooku czy desktopie.

Przeglądając wszystkie dostępne w projekcie tytuły (pierwszy numer każdego z tygodników jest dostępny bezpłatnie), zauważyłem, że jedynym, który nie mieści się w definicji tygodnika, jest właśnie Śląsk Plus, który ma zbyt obszerny zasięg. Rozumiem miasta śląskie, ale dlaczego także Katowice? Moim zdaniem stolica GOP jest zbyt dużym „generatorem wydarzeń”, by dało się ją zamknąć w formule tygodnika. Poza tym informacje stąd dotyczą nie tylko śląskiej części województwa. Planowany tygodnik dla subregionu częstochowskiego, moim zdaniem także powinien zawierać informacje z Katowic.

20141120_111443000_iOS

Śląsk Plus w poziomie na iPadzie

Inne z oferowanych obecnie tytułów nadają się do tego o wiele lepiej, gdyż pełnią rolę tygodnika powiatowego. Co do województwa śląskiego, liczę, że poza planowanym tygodnikiem częstochowskim, powstanie także zagłębiowski oraz podbeskidzki.

20141125_232607000_iOS

Śląsk Plus na iPhone 5

Serwis podzielony jest na działy, które prezentowane są na poszczególnych „stronach” tygodnika. Muszę przyznać, że pomysł na prezentację treści gazety w formie cyfrowej wygląda bardzo atrakcyjnie. Tygodnik świetnie wygląda na iPadzie, zarówno w pionie jak i w poziomie. Równie  czytelny jest na smartfonie…

Rejestracja

Przy rejestracji duża niespodzianka. Po założeniu konta zyskujemy tygodniowy, darmowy dostęp do serwisu. Co ważne, nie musimy z góry podawać danych naszej karty kredytowej czy konta PayPal i obawiać się, że przez nasze niedopatrzenie zostaniemy przymuszeni do wykupienia prenumeraty wbrew naszej woli. Jeśli zdecydujemy się od razu zapłacić, to nie tracimy darmowego okresu. Płacąc za tydzień otrzymujemy 14 dni dostępu do serwisu.

Wygląd tygodnika

Pierwsza strona to interaktywna prezentacja nowego numeru w postaci filmiku, na którym redaktor prezentuje kolejne tematy. Klikając na któryś z nich, jesteśmy do niego przenoszeni.

1Przytaczane są dane statystyczne dotyczące terenu, na którym wydawany jest tygodnik oraz inne tematy związane z regionem. W Śląsku Plus możemy np. posłuchać ślonskiej godki. Do tego dochodzi tekst lifestylowy z interaktywnym zdjęciem.

Trzecia strona to „Temat tygodnia”, na który składają się trzy teksty: reportaż poruszający problem (wraz z plikiem audio materiału radiowego na ten sam temat),  list bohaterki reportażu oraz przedstawienie problemu w skali makro.

Następny dział można nazwać politycznym: w zeszłym tygodniu była to relacja z debaty prezydenckiej, a w tym tekst traktujący o wyborach samorządowych.

Ogólnie poszczególne działy przypominają klasyczny (papierowy) tygodnik opinii z tym, że wszystkie dotyczą regionu. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że cały tygodnik jest interaktywny (dużo jest zdjęć i materiałów wideo).

W bocznym, rozwijanym menu mamy następujące pozycje:

20141126_235117000_iOS

Prezentacja bocznego menu i interaktywnego reportaża z tygodnika Śląsk Plus

  • Powrót do strony głównej,
  • Przejście do bieżącego wydania,
  • Dostęp do magazynowego wydania „Dziennika Zachodniego” w wersji PDF w przypadku „Śląska Plus”,
  • Dostęp do wydań archiwalnych. Niestety, niezbyt wygodny jest dostęp do numerów archiwalnych. W tym wypadku nawigacja zawodzi zarówno na ekranach dotykowych, jak i tradycyjnych.
  • Dostęp do „Ekstra Magazynu”. Nie wiem po co dodano tę pozycję. Chyba tylko po to, by zirytować swoich czytelników – abonentów. Choćby czytelnik z góry płacił za roczny dostęp, to „Ekstra Magazyn” i tak dostępny jest jedynie dla osób opłacających subskrypcję w systemie Piano.
  • Kontakt z redakcją,
  • Prezentacja abonamentów dostępu do tygodników Polskapresse. Bez względu na tytuł, wszystkie są w tej samej cenie.

 Krótkie podsumowanie

Ogólnie pomysł i realizacja bardzo mi się podoba. Tak powinien wyglądać nowoczesny internetowy i interaktywny tygodnik on-line. Mam jednak kilka uwag:

  • Aby czytać trzeba być cały czas on-line. Tego typu serwisy powinny mieć możliwość pobrania treści do pamięci smarturządzenia. Brak aplikacji Tygodniki Plus powoduje, że czytelnik nie może czytać prasy w komunikacji publicznej. Brak trybu off-line to duży minus.
  • Co prawda jest do pobrania magazyn w PDF, ale ten format nie nadaje się do wygodnej lektury na smartfonach czy phabletach.
  • Brak wersji na czytniki. Wiem, tygodnik traci na swej atrakcyjności i interaktywności. Na obronę tej formy napiszę, że wtedy przynajmniej jest wygodny do czytania off-line, niekoniecznie na przeznaczonym do tego czytniku, ale nawet w aplikacji typu Amazon na praktycznie każdym smartfonie. To także rekompensowałoby brak dostępu do internetu większości tabletów. Za formą czytnikową przemawia także to, że brak jest jakichkolwiek reklam w wydaniu on-line (przynajmniej obecnie).

Mam nadzieję, że ten projekt będzie rozwijany. Nie jest idealny, ale to kolejny krok w dobrym kierunku. „Tygodniki Plus” od strony formy stanowią alternatywę dla lokalnych wydań „Gazety Wyborczej”. Moim zdaniem, czas gdy autorskie teksty lokalnych dziennikarzy są za darmo powoli dobiega końca.