Upolujebooka.pl, tutaj ogarniesz swój ebookozbiór

logo_facebook_duze W podsumowaniu roku 2013 na rynku ebooków, jako jedno z wydarzeń, wymieniłem pojawienie się trzech porównywarek cen eksiążek. Pierwsza była stworzona przez Roberta Drózda ze Świata Czytników. Druga eboo.pl. Jako trzecia pojawiła się Upolujebooka.pl stworzona przez Marcina Łukiańczyka. Korzystałem ze wszystkich, ale właśnie ta ostatnia kazała mi się bardziej zaangażować i uporządkować mój ebookozbiór. Od chwili pojawienia się jest ciągle przez twórcę udoskonalana, powoli stając się narzędziem służącym do ogarnięcia swojej biblioteki i ofert dostępnych na rynku, niż zwykłą porównywarką cen.

WYGLĄD

Strona serwisu jest czytelna i przejrzysta. Pierwsze, co rzuca się w oczy to polecane przez serwis gorące oferty czyli najlepsze promocje. Zalogowani, obok tego banneru widzą, które książki obserwowane przez nich, dostępne są w promocjach. Pod promocjami, czytelnik widzi ebookowe nowości oraz bestsellery.

Nad bannerami widzimy belkę, która mówi sama za siebie.

IMG_0133

Nad nią jest wyszukiwarka.

U samej góry (pod adresem strony) są narzędzia służące do obsługi konta czytelnika.

IMG_0135

Rejestracja i logowanie może się odbywać zarówno za pomocą utworzonego konta w serwisie, jak i za pomocą profilu na Facebooku.

FUNKCJONALNOŚĆ

Zacznę od najbardziej prozaicznej rzeczy:

Wyszukiwarka

Po wpisaniu nazwiska autora lub tytułu książki pokażą nam się wyniki, które możemy posortować wg. kryteriów: najpopularniejsze, alfabetycznie, cenowo, daty dodania, widok prosty lub graficzny. W filtrach zaawansowanych można szukać według formatów, statusów (nowość, polecane, promocje, bestsellery) oraz w konkretnych księgarniach. Po kliknięciu raz na pozycję pojawia nam się opis książki. Dwuklik powoduje, że przechodzimy na stronę tytułu.

Strona Tytułu

IMG_0137Po lewej stronie ekranu widzimy zdjęcie okładki wraz z pełnym opisem tytułu (autor, wydawca, kategoria, formaty, w których jest dostępna) i oczywiście cena.

Poniżej mamy listę obserwowanych przez Upolujebooka księgarni wraz z podanymi w każdej z nich cenami. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku porównywarki typu Ceneo.pl.  Pod księgarniami umieszczony jest szczegółowy opis pozycji.

Tutaj podobieństwa z porównywarkami się kończą.

Pod ceną zalogowane osoby mogą zobaczyć Historię Ceny. Ta opcja pozwala IMG_0138dowiedzieć się, kiedy oglądany przez nas tytuł miał w danych księgarniach najniższą i najwyższą cenę i ile one wynosiły. Dla mnie, nałogowca, to bardzo istotna informacja, bo staram się kupować ebooki zawsze po najtańszej cenie.

Włącz Alert Cenowy – możemy tutaj wybrać cenę, jaką byśmy chcieli zapłacić za dany tytuł. Jeśli ebook osiągnie żądaną przez nas cenę (lub niższą), to zostaniemy powiadomieni o tym mailem. Tytuł ten pojawi się także po wejściu na stronę serwisu w boksie obok karuzeli z bannerami.

Sama książka zostanie dodana do katalogu pozycji obserwowanych. Mam jednak jedną uwagę do tej funkcji. Żądana przeze mnie cena nie może być niższa niż 12zł. Są książki (np. „Opowieści z Narnii”), które praktycznie cały czas są sprzedawane poniżej tej ceny. Założyłem sobie, że kupię tytuły z tej serii poniżej 10 zł, ustawienie takiego alertu jest niestety niemożliwe. Wcześniej granica była na poziomie 15 zł, więc i tak jest lepiej. Rozumiem, że twórcy zależało na wycenie przez czytelnika tytułu ile jest w stanie za niego zapłacić. Miało to pewnie stanowić formę nacisku na księgarnię czy wydawcę. Wolałbym jednak mieć możliwość dowolnego ustawienia alarmów dla własnych potrzeb.

Czym różni się Upolujebooka od tradycyjnych wyszukiwarek? Właśnie funkcjami, do których zyskujemy dostęp po zalogowaniu. Najważniejsza część serwisu, to pasek znajdujący się nad wyszukiwarką.

Książki – jeśli czytelnik oznaczy książkę jako obserwowaną, wtedy trafi ona do tego folderu. Poza tytułami, możemy także dodawać Kategorie literackie bądź Autorów. Jeśli dana pozycja osiągnie żądany przez nas pułap cenowy, to zostaniemy o tym powiadomieni mailem. Podobnie to działa w pozostałych kategoriach: premiera nowej książki „obserwowanego” przez nas autora i Czytelnik już jest o tym poinformowany.

Oczywiście możemy swobodnie tyymi kategoriami zarządzać: dodawać i usuwać tytuły czy autorów. Jeśli chcemy usunąć książkę, wystarczy odznaczyć „ptaszek”, znajdujący się przy tytule, autorze czy kategorii.

Bardzo często czytam recenzje książek. Dzięki temu narzędziu udaje mi się, nie tylko utrwalić tytuł, który wpadł mi w oko, to jeszcze mam komfort, że Upolujebooka powiadomi mnie o tym, kiedy pozycja osiągnie atrakcyjną dla mnie cenę.

Kolejną ciekawą opcją są kody rabatowe czyli miejsce, gdzie możemy zyskać zniżki przeznaczone dla ebookowiczów. Często możemy skorzystać tutaj z kodu w eksięgarni Woblink, który obniża książkę tam zakupioną o 10 zł. Podobnie jest w przypadku ebookpoint. Najciekawszą ofertę przedstawiły ebooki.allegro, którego kody (od 10 do 40 procent), w przeciwieństwie do poprzednich, łączą się z innymi promocjami. Naprawdę warto korzystać.

Znajomi – to oczywiście miejsce, gdzie możemy sprawdzić aktywność naszych znajomych zarejestrowanych w Upolujebooka: co kupili, czytają, poszukują czy przeczytali, które książki rekomendują i odradzają. Jest to bardzo wygodna funkcja. Brakuje mi jednak możliwości udostępniania naszego ebookozbioru znajomym. Chciałbym pokazać swoją biblioteczkę znajomym w identyczny sposób, jak ja mogę ją przeglądać w Mojej Biblioteczce. Pozwala mi na to pozycja Profil/znajomi konfiguracja, gdzie  czytelnik może zarządzać swoimi danymi: co na być widoczne publicznie, co tylko osobom dodanym do tej kategorii. Tam także można sprawdzić link prowadzący bezpośrednio do profilu.

Moja Bblioteczka, która jest tym, co powoduje, że Upolujebooka jest czymś więcej niż tylko zwykłą porównywarką cen ebooków. Poświęcony jeden wieczór i mam podgląd wszystkich zakupionych ebooków w jednym miejscu, z podziałem na księgarnie, w której ebooki były kupione. Poza tym, każdemu tytułowi możemy przypisać status (przeczytana, chcę przeczytać).  W ustawieniach możemy wybrać widok prezentowanych książek: prosty (pokazujący same okładki) oraz rozbudowany (autor oraz opcja wpisania ceny, za jaką nabyliśmy pozycję).

Zbiór ebooków w Biblioteczce Upolujebooka prezentuje się o wiele ciekawiej niż w tabelce Excela.

W Mojej Biblioteczce ciekawą funkcją jest Podsumowanie czyli zestawienie, ile wydaliśmy za zakupione książki. Niestety na razie synchronizować Podsumowanie możemy tylko z jedną eKsięgarnią – ebookpoint. Nie mam siły wpisywać ręcznie cen z innych źródeł. Mam nadzieję, że księgarni, z możliwością synchronizacji, będzie przybywać.

Cieszy mnie w spisie eKsięgarni kategoria „brak określonego miejsca w księgarni”. Jako, że Moja biblioteczka jest moim miejscem zarządzania eksięgozbiorem, w tym miejscu umieszczam tytuły przeczytane w ramach abonamentu Legimi. Swoją drogą przydałaby się osobna kategoria poświęcona wypożyczalniom. Co ciekawe brakuje w zestawieniu pozycji kupionych w Kindle Store. Możemy za to oznaczyć ebooki kupione w empiku, który z Upolujebooka nie współpracuje.

Moje konto – w tym miejscu zarządzamy naszym profilem, ustawiamy subskrypcję interesujących nas pozycji, kategorii czy autorów. Możemy tutaj także włączyć newsletter oraz sprawdzić informację o śledzonych przez nas tytułach zmianach cen, itp..

Na zakończenie zostawiłem sobie opis najnowszego „dziecka” serwisu Upolujebooka czyli programu lojalnościowego. Za zakup ebooków poprzez serwis UE.pl czytelnicy są nagradzania punktami, które wymieniać mogą na nagrody: ebooki, za które można płacić punktami, zdobyć czytnik lub ipad mini.

Zbieramy punkty praktycznie za wszystko: zakup ebooka (1 pkt za wydaną złotówkę), polecenie serwisu znajomym, napisanie recenzji przeczytanej książki, etc. Dokładna informacja dla polujących poniżej.

IMG_0139

Na  zakończenie kilka uwag dotyczących zmian w Upolujebooka:

  • wiem, że to żmudne, ale proponowałbym jednak zwiększenie ilości eksięgarni, z którymi można zsynchronizować Biblioteczkę. Naprawdę ułatwia to zarządzanie i opanowanie swoich zbiorów,
  • brak w wyborze księgarni, gdzie kupiliśmy ebooka, Kindle Store, to moim zdaniem duże niedopatrzenie,
  • błagam o możliwość swobodnego ustawienia ceny przy powiadomieniach o promocji, bez ograniczeń w postaci progów kwotowych. Przy okazji fajna byłaby możliwość ustawienia powiadomienia z uwzględnieniem lub bez uwzględnienia rabatów,
  • z tego, co zauważyłem, ceny na Upolujebooka aktualizowane są raz dziennie. Obecnie to jest zdecydowanie za rzadko. Przykładowo Virtualo czy Publio prowadzą promocje kilkugodzinne, np. od 20 do 24. W takim wypadku subskrybenci powinni otrzymywać drugie powiadomienie w ciągu dnia o promocjach. Ceny na stronie też powinny być w takim przypadku aktualizowane,
  • kolejna rzecz to promocje. Po wejściu w ten dział robi się po prostu słabo. Czeka na czytelnika 31 stron promocji do przejrzenia. . Proponuję, by zamiast zbierać wszystkie ebooki na kilkudziesięciu stronach, umieścić bannery promocyjne z księgarni. Czytelnik po kliknięciu na nie, przenoszony byłby na stronę eKsięgarni, w ramce Upolujebooka.pl. Zwolennik obecnej formy powie: przecież są filtry. Super, fajnie, że można ukryć ebooki już posiadane. Ja chciałbym  także ograniczyć promocje do tych, które ukazały się danego dnia. Poza tym z banneru korzysta się jakoś sprawniej,
  • postuluję też dodanie  kolejnych eKsięgarnii do systemu. Na rynku istnieje obecnie kilka porównywarek. Chyba żadna nie ma w swej ofercie cen empik.com. Liczę, że UE.pl to zmieni 🙂
  • wpisy z bloga Marcina na stronie głównej. Chyba tylko wtajemniczeni oraz subskrybenci serwisu na FB, wiedzą, że Marcin prowadzi bloga o tematyce ebookowej. Nalegam, by był on bardziej promowany;
  • brak aplikacji mobilnej. Jesienią zeszłego roku Marcin Łukańczyk, szef UE.pl, wspomniał na FB o stworzeniu tego typu aplikacji. Początkowo wydawało mi się to niepotrzebnym gadżetem. Po zastanowieniu dochodzę do wniosku, że to naprawdę super pomysł. Jeśli poza opcją biblioteki i porównywarki, będzie jeszcze możliwość zeskanowania z tradycyjnych książek kodu lub okładki i odszukania po nim jego ebookowej wersji poprzez UE.pl to zdecydowanie jest to narzędzie godne stworzenia. Marcinie czekamy na apkę!
  •  serwisowi udało się zebrać dużą bazę ebooków i nawiązać współpracę z eKsięgarniami. Przyszedł chyba czas na stworzenie profesjonalnej listy bestsellerów 😉

Upolujebooka to świetny serwis i narzędzie do ogarnięcia swojej biblioteczki ebooków. Zachęcam do korzystania. Proponowane przeze mnie poprawki, tylko poprawią komfort pracy z UE.pl., bo już teraz jest rewelacyjny. Jeśli kogoś z szanownych czytelników zachęciłem do rejestracji, to namawiam do skorzystania z tego linku (kilka punkcików za polecenie zawsze się przyda).