Wywiad ze współzałożycielem i prezesem Legimi, Panem Mikołajem Małaczyńskim, kończy cykl artykułów poświęconych opisowi, testowi i recenzji usługi „Czytaj bez limitu”.
Bez druku (BD): Księgarnia Legimi oferuje rewolucyjną usługę na polskim rynku jaką jest „Czytaj bez limitu”, czyli dostęp do zasobów księgarni za stałą miesięczną opłatą. Niestety, oferta skierowana jest tylko do posiadaczy iPhone’ów oraz iPadów. Na stronie informujecie Państwo o planach uruchomienia usługi na systemy Windows Phone, Android i Windows 8. Cz znana jest data premiery tych aplikacji i ewentualnie wersja na Windows 7 lub środowisko Linux? Czy Legimi zamierza także umożliwić lekturę książek za pomocą przeglądarki internetowej, podobnie jak Polityka Cyfrowa lub dedykowanej aplikacji jak Amazon Kindle, czy Woblink.com?
Mikołaj Małaczyński (MM): Aplikację na Androida udostępnimy w 2. połowie marca, niedługo potem na Windows Phone i Windows 8. Uznajemy, że kluczowa z punktu widzenia czytelnika, który ma co miesiąc płacić za dostęp do ebooków, jest jakość aplikacji i ich niezawodność. Dlatego skupiamy się na najpopularniejszych wśród posiadaczy smartfonów i tabletów systemach operacyjnych. Jednocześnie nie wykluczamy, że jeszcze w 2013 r. będzie możliwe czytanie bez limitu za pomocą przeglądarki internetowej bądź aplikacji działających w innych OS.
BD: Wiele osób woli korzystać z klasycznych czytników. Czy Legimi planuje udostępnić też swoją usługę naczytniki obsługujące ePub, jak iRiver lub Onyx? Pomijam Amazon Kindle który obsługuje jedynie zabezpieczone pliki Amazon (azw) i nie da się skutecznie zabezpieczyć preferowanych przez niegopliku mobi.
MM: Na podstawie analiz rynkowych, dotychczasowych doświadczeń, a także uwarunkowań technologicznych, naszą usługę skierowaliśmy do posiadaczy tabletów i smartfonów. Obecnie nie jest możliwe stworzenie analogicznego modelu (szczególnie w tak atrakcyjnej cenie) dla posiadaczy czytników. Nie zapominajmy jednak, że branżę ebooków charakteryzuje niesamowita dynamika wzrostu, zmiany zachodzą szybko. Poza tym obecny model detalicznej sprzedaży ebooków, oparty na rywalizacji niemal wyłącznie cenowej, jest mało perspektywiczny. Dlatego też szukamy rozwiązań i w tym segmencie rynku.
BD: Które wydawnictwa zdecydowały udostępnić swoje treści w „Czytaj bez limitu” ? Planowana jest współpraca z kolejnymi wydawcami?
MM: Współpracujemy z kilkudziesięcioma wydawcami, wśród nich są m.in. W.A.B. i Buchmann (wchodzące w skład Grupy Wydawniczej Foksal), Muza, Insignis, Bellona, Drzewo Babel, Akcent/BC Edukacja, Zwierciadło. W ostatnich dniach do oferty dołączyliśmy np. wyd. Marginesy (z hitową premierą Wyznaję). Co ciekawe mamy też rozbudowaną bazę wydawców katolickich (św. Wojciech, Jedność, w Drodze, LOGOS Media), współpracujemy też z topowymi self-publisherami (Iwona Opiełka Majewska, Tomek Tomczyk – Kominek, Krzysztof Gonciarz). Planujemy oczywiście dodanie do oferty kolejnych wydawców, ale ze względu na prowadzone rozmowy nie jestem uprawniony do ich wymieniania.
BD: Planowany pierwotnie start usługi planowany był na 13 listopada z 5000 tytułów. Po wyjaśnieniu niejasności z wydawcami, 13 grudnia nastąpił ponowny start usługi z 2000 tytułów. Jak dużo pozycji obecnie oferowanych jest w „Czytaj bez limitu”?
MM: Obecnie jest to blisko 2300 tytułów. Baza na bieżąco uzupełniania jest o książki nowych wydawców, ale i premiery tych, którzy są z nami od początku.
BD: Ile obecnie klientów posiada wykupiony abonament usługi Legimi?
MM: Z systemu korzysta obecnie około tysiąc czytelników. Ten wynik znacząco poprawi wprowadzenie aplikacji na Androida, będącego zdecydowanie najpopularniejszym systemem operacyjnym na tablety i smartfony.
BD: Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.
Zapraszam do lektury: