„Książki. Magazyn do czytania” w prawdziwie tabletowej odsłonie

książki - logoZgodnie z obietnicą złożoną przez Macieja Nowaka, dyrektora ds. rozwoju biznesu w Agorze, w rozmowie z Bez Druku, 23 września ukazała się nowa, odświeżona wersja „Książek. Magazynu do czytania” na iPad. Przypomnę, że wcześniej, jako jedyny periodyk  Agory, prezentował on swoją treść jako PDF. Reszta tytułów koncernu została odświeżona wcześniej. Teraz „Książki” zyskały na interaktywności. Nowa wersja ma klasyczny wygląd iPad Style  (przesuwanie w poziomie powoduje przechodzenie do kolejnych artykułów, a w pionie czytanie ich treści).

20141007_212809000_iOS„Książki” w nowej odsłonie wyglądają bardzo atrakcyjnie. Dostępna jest zarówno wersja na iPad jak i iPhone.  Czytamy trzymając tablet w 20141007_212831000_iOSpionie. Identycznie jak miało to miejsce w przypadku „Dużego Formatu”. Szczególnie atrakcyjnie wygląda dział „Książki Świata”, z interaktywnym regałem pełnym woluminow. Tapnięcie na tytuł powoduje przejście do opisu wybranej pozycji.

Bardzo podoba mi się także dział „Bierzcie i czytajcie dzieci i młodzieży”, który zawiera recenzje książek dla dzieci z zaznaczonymi kategoriami wiekowym, dla kogo lektura jest przeznaczona.

20141007_214017000_iOS

W porównaniu do wersji PDF wydaje mi się, że jest zamieszczanych o wiele mniej recenzji książek. Szkoda też, że nie ma zaznaczonych tytułów, które dostępne są w ebooku. Przy opisie periodyku w wersji PDF narzekałem, że oznaczone są tylko dostępne w ebookowym ramieniu Agory czyli w Publio. Niestety, obecnie nie ma żadnych oznaczeń formatów cyfrowych recenzowanych tytułów.

Przypominam, że „Książki” na iPad dostępne są w ramach prenumeraty cyfrowej „Wyborcza Premium”. Na marginesie muszę przytoczyć tutaj uwagę Roberta ze  Świata Czytników, który zauważył brak podobnej oferty prenumeraty oferty Premium dla czytnikowców, gdzie wraz z Gazetą Wyborczą otrzymaliby magazyny Agory w formacie mobi/ePub zamiast wersji na tablety Apple czy Android. Uważam, że to duże niedopatrzenie. Czytelnik w ramach oferty Premium powinien mieć wybór formatu: dostęp do wersji tabletowych lub mobi/ epub.

Nowa wersja dostępna jest także w androidowym Google Play.

O zmianach w „Książkach” (także papierowych) można przeczytać także tutaj.