Prezentacja cen e-publikacji w cenowarkach ebooków na przykładzie Kanonów Tygodnika Powszechnego

Kilka razy miałem okazję poruszyć na łamach Bez Druku temat porównywarek cen ebooków. Podczas pisania ostatniego tekstu na ten temat zauważyłem dosyć ciekawą niekonsekwencję w odnotowywaniu najlepszej ceny ebooków przez poszczególne serwisy. Zaciekawiony różnicami (i specyficzną wybiórczością) w podanych przez cenowarki wynikami, postanowiłem zgłębić temat. Opisane poniżej zjawisko obserwuję od około roku. Omawiany zestaw trzech ebooków nigdy nie był na szczycie bestsellerów, bo kierowany jest do węższej grupy czytelników, co jest jakimś usprawiedliwieniem dla traktowania tej trylogii w sposób drugorzędny.  Tym bardziej ten przypadek wydaje mi się warty omówienia.

Mam na myśli Tygodnik Powszechny i tytuły wydawane w ramach „Biblioteki TP”. W 2015 roku krakowski tygodnik katolicki obchodził swoje 70 –lecie istnienia. W ramach obchodów wydał okolicznościową trylogię zwaną „Kanonem”, będącą antologią najlepszych tekstów periodyku umieszczonych na jego  łamach w ciągu siedmiu dekad istnienia. Komplet składa się z trzech części: „Kanon. Najważniejsze teksty Tygodnika Powszechnego”, „Kanon. Sztuka rozmowy” oraz „Kanon. Rozmowy na temat”.

Pierwszy tom w wersji papierowej miał premierę pod koniec kwietnia 2015 roku. Równolegle ukazała się wersja ebookowa (multiformat), którą od razu odnotowały porównywarki cen ebooków.  Co ciekawe – „Najważniejsze teksty…” gościły tylko w e-księgarniach Grupy Wydawniczej Foksal czyli Empiku, Gandalfie i Virtualo. Przygotowaniem wersji elektronicznej zajęła się eLitera.

Premiery kolejnych części cyfrowych zaczęły się coraz bardziej rozjeżdżać w stosunku do wersji „analogowych”. Dosyć powiedzieć, że drugą i trzecią część w wersji elektronicznej nabyłem dopiero pod koniec kwietnia 2016. Pewnie spowodowane to było nienajlepszą współpracą z eLiterą, bo podobny poślizg w stosunku do papieru zanotował „Blask Miłosierdzia” ks. Wacława Hryniewicza (lipiec 2015 wersja papierowa i – mimo zapowiedzi szybkiego ukazania się ebooka, wersja cyfrowa w styczniu 2016). Kolejne części „Kanonu” były digitalizowane już przez Virtualo. Co ciekawe, żadna z trzech porównywarek  nie zamieściła wtedy kolejnych części w swych bazach ebooków. Wszędzie w wynikach widniała jedynie pierwsza część trylogii TP.

Ożywienie przyniosła dopiero intensywnie promowana premiera kompletu antologii tekstów w Woblinku pod koniec sierpnia zeszłego roku. Wtedy także pojawiły wszystkie tomy  w porównywarkach, ale tutaj uwaga, umieściły cenę jedynie z Woblinka. Jako ciekawostkę podam, że na samych stronach Tygodnika Powszechnego znajdowały odnośniki do… Virtualo ;). Obecnie link ze stron Tygodnika prowadzi do internetowego ramienia Znaku. Mnie osobiście ucieszyło, że cała trylogia wreszcie jest widoczna w Upolujebooka, bo wreszcie mogłem uporządkować swój ebookozbiór i  przypisać poszczególne części  do odpowiednich księgarni w mojej Biblioteczce.

Postanowiłem zrobić mały test i sprawdzić, gdzie mogę znaleźć poszczególne części „Kanonu” biorąc pod uwagę wszystkie trzy porównywarki obecne na polskim rynku. Tom pierwszy jubileuszowej trylogii jest chyba najlepiej skatalogowany i opisany. W Upolujebooka występuje w ofercie aż w dziesięciu księgarniach. W porównywarce Świata Czytników – identycznie. Na bookto.pl nie występuje w ogóle.  Tutaj pozwolę sobie wyprzedzić trochę fakty i zaznaczę, że w najmłodszej cenowarce nie występuje żadna z części antologii. Możemy więc ją sobie odpuścić w dalszym porównaniu.

Prezentacja cen „Kanon. Najważniejsze teksty Tygodnika Powszechnego”: po lewej ceny na ebooki.swiatczytnikow.pl, a po prawej Upolujebooka.pl

Jak się ma sprawa z drugim tomem?

Według Upolujebooka jest obecny w dwóch księgarniach: Woblink i Tania książka. Oczywiście nie oznacza to, że w innych e-księgarniach nie ma… Dziwi mnie raczej taka wybiórczość oferty w wynikach cenowarki Marcina Łukiańczyka. Ebooki.światczytników.pl wskazuje jedynie na Woblink.

Prezentacja wyników dla „Kanon.Sztuka Rozmowy. II wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego” w ebooki.swiatczytnikow.pl

Prezentacja wyników dla „Kanon.Sztuka Rozmowy. II wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego” na Upolujebooka.pl

A tom trzeci ?

Tutaj jest remis, bo u Marcina i Roberta występuje tylko Woblink.

Prezentacja cen „Kanon. Rozmowy na temat: o wierze, wolności, tolerancji i miłości. III wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego” na ebooki.swiatczytnikow.pl

Prezentacja cen „Kanon. Rozmowy na temat: o wierze, wolności, tolerancji i miłości. III wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego” na Upolujebooka.pl

Kolejna część testu

Kierując się tomem pierwszym zacząłem patrzeć, czy inne tomy dostępne są w największych księgarniach z ebookami. Zajrzałem do wszystkich, gdzie występował tom pierwszy Kanonu. Cały komplet można kupić jedynie w pięciu miejscach. Co ciekawe  w księgarniach GW Foksal tylko w Gandalf.com.pl oraz Virtualo możemy nabyć komplet. W tym towarzystwie Empik zatrzymał się na tomie pierwszym.

Dlaczego o tym piszę? Po pierwsze dlatego, by udowodnić, że rynek e-booków, mimo bogatej oferty, dalej traktowany jest po macoszemu, a sprzedawcom nie chce (czy raczej nie opłaca) się automatyzować uaktualniania cen towaru, który sprzedają. Myślę, że spora część e-czytelników  polega wyłącznie na wynikach porównywarki, bez szukania ich samodzielnie. Z tego co wiem, część cen wklepywana jest ręcznie. Nie można więc do końca ufać wynikom, bo oferta to jedno, a indeksacja wyników w serwisach to drugie.

Jakiś czas temu pytałem właściciela jednej z porównywarek cen ebooków, jak to jest z tą aktualizacją cen eKsiążek na przykładzie trylogii TP. Uzyskałem odpowiedź, że nie ma sił przerobowych, by indeksować dodatkowo jeszcze gazety. Tutaj muszę zaprotestować, bo Kanony to raczej antologia tekstów Tygodnika niż regularny periodyk prasowy.

Szczęście w nieszczęściu, że chociaż dobrze zindeksowany jest pierwszy tom Kanonu. Dzięki tej nitce trafimy do kłębka, czyli do pozostałych części tygodnikowej trylogii obecnych w innych e-księgarniach. Marzy mi się, by poza cenowarkami, także wydawcy oraz same księgarnie pilnowały widoczności swojej oferty w tego typu narzędziach jak porównywarki cen.

PS. Z ciekawości wpisałem także tytuły „Kanonów” w największej porównywarce cen, tj. Ceneo.pl. Pierwszy Kanon system wyświetlił w sześciu eksięgarniach (m.in. w Liderii i PWN). Natomiast „Sztukę Rozmowy” oraz „Najważniejsze rozmowy TP” jedynie w Gandalfie ;). Dziwnymi drogami chodzą algorytmy wyszukiwań 🙂

UWAGA! Wszystkie ceny i dostępność ebooków w poszczególnych eKsięgarniach pochodzą z dnia 16 lutego 2017.