Newsweek Plus vs Polityka Cyfrowa porównanie krytyczne

magazynyDwa poprzednie artykuły poświęciłem opisowi koncepcji i wykonania pakietu cyfrowej prenumeraty tygodnika „Newsweek”, który na rynku istnieje pod marką „Newsweek Plus”. W poniższym wpisie zestawiam ją z propozycją tygodnika Polityka, obecną na rynku pod nazwą „Polityka Cyfrowa”, gdyż mimo nieznacznych  różnic są bliźniaczymi ofertami zarówno pod względem formatów, jak i ceny.

Newsweek Plus vs Polityka Cyfrowa

Zarówno „Polityka” jak i Newsweek stworzyły dwa bliźniacze produkty. Nie ma się co dziwić, w końcu za oboma stała ta sama osoba. Oczywiście nie zamierzam porównywać obu tygodników opinii pod kątem treści, a jedynie to, co oferują nam oba wydawnictwa w ramach swoich pakietów cyfrowych.

       

Polityka Cyfrowa

Newsweek Plus

Tytuły w pakiecie

Polityka, Niezbędnik Inteligenta, Pomocnik Psychologiczny JA, MY, ONI, Pomocnik Historyczny Newsweek Polska, Newsweek Wydanie Amerykańskie, Newsweek Historia

Formaty

web, mobi, ePub (bez DRM), PDF web, mobi, ePub (bez DRM), PDF, wersje Apple, Google Play

Audio

10-12 artykułów do każdego numeru do pobrania ze strony tygodnika Artykuły w wersji audio w aplikacji na tablety

Dostęp na tablet/smart fon

brak Android, iOS

Cena miesięcznej prenumeraty

15,99 zł

16 zł

Cena rocznej prenumeraty 169 zł

159 zł

Powyższa tabelka pokazuje, jak podobne są pakiety cyfrowe obu tygodników. Począwszy od nazwy, poprzez ceny,  na wieloplatformowości kończąc.  Poza zbieżnościami, dostrzec można także poważne różnice w dostępie.

„Polityka Cyfrowa” na rynku jest już od ponad dwóch lat i widać, że obecnie przydałoby się odświeżenie oferty. Brak logowania do aplikacji na smart urządzenia jest poważnym ograniczeniem oferty. „Newsweek”odwalił kawał dobrej roboty, zarówno w palecie dostępnych formatów, jak i liczbie tytułów. Dziwi jednak brak dostępu w ramach pakietu cyfrowego „Newsweek Plus” do wersji na Windows 8.1/10. W Windows Store można kupić cyfrową Newsweek Polska, ale niestety ta edycja nie wchodzi w skład prenumeraty cyfrowej. Trzeba zapłacić za nią osobno.
Mimo wstępnych zapowiedzi nie pojawiła się „Polityka Cyfrowa Premium” z dostępem via tablet przez aplikację mobilną zarówno do tygodnika „Polityka”, jak i wydań okolicznościowych „Niezbędników”. Patrząc na ofertę „Newsweek Plus”, taki dostęp tygodnik red. Baczyńskiego powinien dodać do pakietu w standardzie, a wspomniany Pakiet Premium poszerzyć o dwutygodnik „Forum”.

Na korzyść „Polityki Cyfrowej” przemawia oczywiście dostęp do kilku artykułów w wersji audio także poza aplikacją. Osobiście artykuły zaproponowane w plikach mp3 odsłuchuję jedynie jako podcasty. Skoro redakcja „Newsweeka” przygotowuje podobne treści, to mogłaby ją udostępniać nie tylko „wtopioną” w aplikację, ale również niezależnie od niej. Tym bardziej, że pliki audio z czytanymi artykułami można znaleźć obok „Polityki Cyfrowwej” w Audiotece.

Tam, gdzie silny jest „Newsweek” , oferujący w pakiecie wersję smart, tam bardzo słabo wypada „Polityka”. Odwrotnie jest w wersjach czytnikowych, które w „Newsweeku” przypominają parodię gazety na Kindle czy inny ePub, za to „Polityka Cyfrowa” prezentuje dobrze zredagowany czytnikowy tygodnik cyfrowy. Oba periodyki mogą się nawzajem inspirować i stworzyć takie oferty, które będą konkurowały główne treściami, a  nie, często niedopracowanymi rozwiązaniami edytorsko-technicznymi.

PODSUMOWANIE

Oferta „Newsweek Plus” po ponad półrocznej obecności na rynku zachowuje swoją atrakcyjność jako pakiet prenumeraty cyfrowej. Czytelnik decydujący się na prenumeratę za 16 zł miesięcznie zyskuje dostęp do wszystkich tytułów, którymi tygodnik ten jest obudowany.

Wyjątkowo atrakcyjne są edycje na smart urządzenie. Jak już wspomniałem wcześniej, smartfonowo -tabletowy „Newsweek Polska” jest  dopieszczony pod każdym względem. Patrząc jednak z perspektywy półrocza, tygodnik red. Tomasza Lisa dotknęła poważna erozja. O ile tytuł główny trzyma poziom, o tyle dodatki typu „Newsweek Historia”, zamiast wysmakowanego edytorsko magazynu na iPad, stał się zwykłym PDFem. Czyżby „Newsweek Plus” nie odniósł takiego sukcesu, jak się spodziewano?

To jednak pikuś przy edycji „Newsweeka” na czytniku. Tutaj jest dosłownie jazda bez trzymanki. Na początku wydawało mi się, że to deadline zaważył na jakości wersji Kindlowej. Minęło pół roku i jest tylko ciutkę lepiej. Nadal jednak, biorąc mojego Paperwhite II w 1/3 artykułu, któregoś z artykułów Newsweeka, potrafię go porzucić na rzecz tabletu, bo edycja czytnikowa po prostu mnie obraża.

Nie wierzę, by przez te pół roku obecności tej wersji tygodnika na rynku, nikt z wydawców nie zauważył, jak to okropnie wygląda.

Ten opis usługi powstawał od kwietnia. Jednym z powodów, była chęć dania szansy ofercie wydawcy. Nie wierzę, by osobom pracującym przy projekcie zależało na pognębieniu wersji czytnikowej.

Dziwi mnie, że tylko tytuły sprzedające się w Kindle Store, takie jak „Polityka” czy „Gazeta wyborcza”, także poza sklepem Jeffa Bezosa potrafią ładnie wydać swoje pisma w stylu gazetowym.

Jeśli wydawcy Newsweeka nie umieją przygotować wersji czytnikowej, to może poprosiliby o pomoc Nexto.pl, które ma na swoim koncie czytnikowe wersje: Wprost, Dziennika Gazety Prawnej czy „Tygodnika Powszechnego”.

Oczywiście mam żal do wydawcy, także o to, że nie udostępniono jeszcze automatycznej wysyłki na PocketBooka.

Przejdę na chwilę do artykułów w formacie audio. Powtórzę, że można słuchać je tylko przy pomocy aplikacji tabletowej. Rozwiązanie „Polityki” jest o wiele lepsze, bo artykuły można potraktować jako podcast i mieć do nich dostęp z poziomu mp3 playera czy smartfona.

Podsumowując: koncepcja „Newsweek Polska Plus” jako pakietu cyfrowej prenumeraty tygodnika jest bardzo atrakcyjna. Patrząc jednak na niechlujne wykonanie wersji na czytniki dochodzę do wniosku, że chyba lepiej kupić samą prenumeratę tabletową, bo kindlowa przysparza tylko frustracji i dysonansu poznawczego z powodu źle wydanych 16 zł na miesiąc.