Skandaliczne wyniki audytu NOFPnROiON

Narodowa Obywatelska Fundacja Polska na Rzecz Obywatelek i Obywateli Najjaśniejszej (NOFPnROiON) ogłosiła wyniki monitoringu obywatelskiego przeprowadzonego w pierwszym kwartale 2018. NOFPnROiON zauważyła, że jednym z efektów zawirowań wokół władzy sądowniczej, jest większe zainteresowanie wśród Polek i Polaków Ustawą Zasadniczą.

[Aktualizacja] Jak się pewnie domyśliliście, poniższy tekst to żart prima-aprilisowy. Choć tylko częściowo: sondaż, nagroda i sama fundacja to czysta fikcja. Całe śledztwo gdzie i za ile można nabyć tekst Konstytucji , jak i ceny są ja najbardziej prawdziwe. Samą lekturę polecam!

Już w zeszłym roku w sieci Carrefour na czwartym miejscu książkowych bestsellerów wylądowała obowiązująca Konstytucja z 1997 roku.

Fundacja uważa, że zadaniem, nie tylko państwa, ale także podmiotów, które na sztandarach mają edukację obywateli, jest udostępniać społeczeństwu na swój koszt treść Ustawy Zasadniczej. W związku z tym, że druk Konstytucji niesie za sobą realne koszty wzięto pod uwagę tańszą dystrybucję elektroniczną w formie ebooków. Do monitoringu posłużono się porównywarkami cen ebooków. Fundacja postanowiła wyszukać sam tekst Konstytucji bez komentarzy czy analiz.

Na pierwszy ogień poszła wyszukiwarka Upolujebooka.pl. Po wpisaniu frazy „konstytucja” wyskoczyła jedna pozycja spełniająca kryteria audytu,

dostępna jedynie w dwóch księgarniach: Publio.pl oraz Nexto.pl w cenie 4,50zł.

Drugą w kolejności NOFPnROiON przetestowała wyszukiwarkę Świata Czytników. Tutaj poszło o wiele lepiej, bo narzędzie stworzone przez  Robeta Drózda znalazło darmową wersję Konstytucji nawet w wersji Premium!

poza samą Ustawą Zasadniczą zawiera szereg innych ustaw, które przydadzą się świadomemu obywatelowi:

 • Kodeks wyborczy,
 • ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora,
 • ustawę o sejmowej komisji śledczej,
 • ustawę o Trybunale Konstytucyjnym,
 • ustawę o Trybunale Stanu,
 • ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich,
 • ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej
 • ustawęo pieczęciach państwowych.

Darmowe wydanie w formatach epub i PDF dostępny jest w Nexto.pl oraz Virtualo.pl.  Istnieje także drugi wpis w tej wyszukiwarce opatrzony podtytułem Wydanie 11. Pod nim istnieje odnośnik do ebookpoint.pl, skąd także za darmo można go pobrać w pdf i epub.
Komu się zamarzy wersja mobi, to musi kupić ebooka który pojawił się już w wynikach wyszukiwania upolujebooka.pl, którego cena waha się od 4,05 (ravelo.pl) do 5,49 zł (Empik).

W najmłodszej z wyszukiwarek, czyli bookto.pl znalazłem jedynie wersję płatną, niestety tylko w formacie epub, ale z płatnych wersji najtańszą, bo po 1,99 zł.

Przedstawiciele Fundacji zauważyli niedoskonałość ebookowych wyszukiwarek. Postanowili więc także bezpośrednio na stronach poszukać Ustawy Zasadniczej.
W drodze losowania wybrano: Woblink, Virtualo, Empik , Legimi a także Wolne Lektury. Badaczy zadziwiło, że eksięgarnia należąca do AGORY, wydawcy „Gazety Wyborczej” i uważającej, że jej obowiązkiem jest niesienie obywatelskiej oświaty kaganek, nie posiada w swych zasobach darmowych ebooków z tekstem ustawy zasadniczej. Dołożono więc do grupy także i Publio.pl.

Oto wyniki przedstawione przez audytorów Narodowej Obywatelskiej Fundacji Polskiej na Rzecz Obywatelek i Obywateli Najjaśniejszej:

 • Woblik.com – znaleziono jedynie egzemplarz Konstytucji III RP wydanej przez Masterlab i dostępnej w EPUB i MOBI w cenie 4,50 zł.
 • Virtualo.pl  – posiada spory zestaw różnych wydań, wśród których jest także opracowany przez nich egzemplarz darmowy w serii „Bezpłatna Klasyka na E-book” dostępna zarówno w mobi, jak i epub. Brawo!
  Co ciekawe bliźniaczy Empik.com posiada tylko wersje płatne. Za wydanie zawierające inne ustawy obywatel musi tutaj zapłacić  aż 28,89 (i to w promocji!) zł. Fundacja przypomina, że za to samo wydanie w Nexto.pl, Virtualo.pl, czy Ebookpoint.pl można pobrać za darmo.
  W Legimi nie znajdziemy Ustawy Zasadniczej w ramach abonamentu. Dostępna jest za to wersja z Empiku (za darmo).Na zakończenie Publio, które poprzez właściciela jest w awangardzie w walce o świadomość obywatelską. Prezes Fundacji w rozmowie z nami nie kryje oburzenia: „Goła wersja aż 4,50 zł? To już w Nexto.pl za porównywalną śpiewają sobie jedynie 1,99zł. Skandal!”.

  Efektem audytu było przyznanie przez OFPnROiON Certyfikatów Obywatelskiej Edukacji (COE) e-księgarniom: Nexto.pl, Legimi,pl, Virtualo.pl, oraz Ebookpoint.pl

  Przedstawiciele Fundacji zapytali też Publio, skąd to zaniechanie. Jeden z pracowników, który zastrzegł sobie anonimowość tak wyjaśnia politykę Agory w temacie Konstytucji: „Mojemu koncernowi od zawsze przyświeca idea szerzenia demokracji i postaw obywatelskich. No, ale z drugiej strony bliskie są nam słowa naszego rodzimego papieża neoliberalizmu prof. Leszka Balcerowicza „Nie ma darmowych lanchów”. Zgodnie z tą maksymą takie rozdawnictwo byłoby grzechem ciężkim. Z dwojga złego wolimy rozdawać już tekst konstytucji w wersji audio. Poza tym uważamy, że jeśli czytelnik zapłaci choćby te głupie 4,50zł, to będzie go szanował , bo wiadomo, że jak coś jest za darmo, to nie jest nic warte” zakończył przedstawiciel Publio.
  „A czy ty wpisałeś już konstytucję na swoją listę Must Read?”
  kończy swój raport „Konstytucja w ebooku”  Fundacja.